رفتن به مطلب

شرط گذاری در php

Alireza Khoram مهمان

ارسال‌های توصیه شده

***سر آغاز کلام با نام زيباي حق***

سلام بر همه ي دوستان در انجمن بیسیک 4 اندروید.

امروز قسط دارم نحوه دستور شرطی تو php رو آموزش بدم.

یکی از کاربردی ترین دستورات زبان های برنامه نویسی دستور شرطی if است.

این دستور مفهومی شبیه به همان کلمه ی "if" در زبان انگلیسی و کلمه "اگر" در زبان فارسی دارد.(برای کسایی گفتم که شاید اولین بارشون باشه برنامه نویسی رو میخوان شروع کنن یا اصلا بااین جور دستور ها آشنایی ندارند)

ساختار کلی دستور if به صورت زیر است:

if(عبارت شرطی)
{
دستورات بدنه درصورت برقراری عبارت شرطی
}
else
{
دستورات بدنه در صورت عدم برقراری عبارت شرطی
}

کدزیر یک برنامه ساده است که بادستور شرطی if نوشته شده است:

<?php
if($a==0)
{
echo "found a 0 !";
}
?>

شرط فوق مقدار a را با صفر مقایسه می گند اکر a برابر با صفر بود پیغامی به صورت "found a 0 !" را در مرورگر نمایش می دهد.

اینم از دستور if تا اینجارو داشته باشید تامن تو همین تاپیک بقیه دستورات و نوع شرط گذاری رو هم آموزش بدم.

موفق باشید

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

(دستور else و elseif)

دستور else:

یکی از قابلیت های دستور شرطی if* این است که برنامه نویس می تواند معین کند که اگر شرط برقرار بود یک عمل خاص ودر غیر این صورت عمل دیگری را انجام دهد.

شرط if بالا را طوری دوباره نویسی می کنیم که اگر مقدار a برابر با صفر نبود پیغام دیگری را نمایش دهد:

<?php
if($a==0)
{
echo "found a=0 !";
}
else
{
echo "not found !";
}
?>

دستور elseif:

اگر در دستورات شرطی if بخواهید یک مجموعه از شرط هارا مدیریت کنید باید از دستور elseif استفاده کنید.

برای افرادی که برنامه نویسی رو تازه شروع کردن: (این دستور مانند چند دستور شرطی مستقل عمل می کند و در صورت برقراری هر کدام از شرط ها کد های مشخصی را برای اجرا انتخاب می کند.)

برنامه زیر برای عددی که در متغیر num قرار دارد ضمن انجام عمل مقایسه توسط دستور if؛ مثبت ؛منفی و یا مساوی صفر بودن را تعیین می کند:

<html>
<body>
<?php
$num=0;
if($num < 0)
{
echo "$num is Negative";
}
elseif($num == 0)
{
echo "$num is Zero";
}
elseif($num > 0)
{
echo "$num is Positive";
}
?>
</body>
</html>

برای نمایش نمونه ی در ست شده ی بالا کلیک کنید

**موفق باشید**

لینک ارسال

عملگر شرطی ؟:

یکی از قابلیت های جالب زبان php وجود عملگر شرطی است که از آن برای پیاده سازی دستورات شرطی می توان استفاده نمود . شکل کلی این دستور به صورت زیر است:

عملیات 2:عملیات1 ؟ (عبارت شرطی)

عملیات 2 در صورت غلط بودن عبارت شرطی و عملیات 1 در صورت صحیح بودن عبارت شرطی انجام می شود.

مثال: در مثال زیر اگر نمره (num$) مساوی یا بیشتر 12 باشد در خروجی رشته Pass (قبول) چاپ می شود و اگر کمتر از 12 باشد در خروجی رشته fail (به معنای مردود) چاپ می گردد.

<html>
<body>
<?php
$num=13;
$result=($num>=12)?"Pass":"Fail";
print "$result";
?>
</body>
</html>

***موفق باشید***

لینک ارسال

با یاد و نام خدا

با سلام خدمت دوستان سایت بیسیک 4 اندروید امروز با ادامه مبحث شرط گذاری در پی اچ پی در خدمتتون هستم

خب در این درس میریم به سراغ دستور switch.

خب اصلا switch چی هست؟

فرض کنید ما می خوایم یک رشته رو با صد تا رشته یا عدد دیگه مقایسه کنیم که باعث پیچیدگی کد میشه و بخاطر همین باید از switch استفاده کنیم

نمونه ی ساده ای رو از دستور switch براتون قرار دادم

<?php
$favcolor="red";

switch ($favcolor) {
 case "red":
   echo "رنگ مورد نظر قرمز است";
   break;
 case "blue":
   echo "رنگ مورد نظر آبی است";
   break;
 case "green":
   echo "رنگ مورد نظر سبز است";
   break;
 default:
   echo "اصلا رنگی تعریف نشده!";
}
?> 

حالا توضیح : اول یک متغیر تعریف کردم و اون رو برابر red قرار دادم و متغیر رو درون آرگومان switch قرار دادم حالا میام تک تک بررسی می کنم اگه مقدار متغیر من در case اول برابر قرمز بود برای من متن رنگ مورد نظر قرمز است رو چاپ کن اگه این نبود برو سراغ case بعدی که آبی هست و به همین ترتیب به سراغ case های دیگه میره.

حالا break چی هست ؟ در صورتی که شرط برقرار باشه دستور متوقف میشه و در صورت بر قرار نبودن به سراغ case های بعدی میره و در آخر دستور default هست که در صورتی که هیچ کدوم از شرط ها بر قرار نباشه نشون داده میشه.

خب این آموزش ما هم تموم شد سعی کردم به زبون ساده توضیح بدم هر سوالی داشتید می تونید تو این تایپیک بپرسید. موفق و موید باشید.

لینک ارسال

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...