رفتن به مطلب

پاسخ کافه بازار در رابطه با آپدیت برنامه های قدیمی(بدون امضا)

مهدی ایزدی

ارسال‌های توصیه شده

سلام بچه ها

خیلی از کاربر ها سوال داشتن که مثلا برنامه ی ما قدیمی هست با نصب فعال 50 هزار کاربر

الان میخواهیم آپدیت بدیم و روش پوش بزاریم و ... باید چیکار کنیم

خب من ایمیل دادم به کافه بازار :

نقل قول

به نام خدا
سلام و خسته نباشید
خواستم بپرسم برای برنامه های قدیمی که توی بازار منتشر کردیم و کلید یا همون Sign Key نداشتن چطور میشه آپدیت داد؟
اصلا این امکان وجود داره یا خیر
چون موقع آپدیت از ما Sign Key میخواد که متاسفانه اون موقع کافه بازار برای قرار دادن برنامه نیاز به Sign Key نداشت.

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
با تشکر

و پاسخ کافه بازار هم به این شرح است :

نقل قول

سلام،

همکار گرامی،  توجه داشته باشید که امضاء برنامه در تمامی بسته‌های بارگذاری شده لازم است تا یکسان باشد. 

شما می‌توانید بستهٔ جدید را در قالب یک برنامهٔ جدید با Package Name متفاوت در پنل بارگذاری نمایید. لطفاً توجه کنید که آمار نصب و نظرات برنامهٔ قبلی به برنامهٔ جدید انتقال داده نمی‌شوند.

همچنین لازم است تا برنامهٔ قبلی را از حالت انتشار خارج نمایید و سپس درخواست انتشار برنامه جدید را از طریق پنل‌تان ارسال فرمائید.

با آرزوی موفقیت٬
تیم پشتیبانی توسعه‌دهندگان 

نتیجه گیری :

متاسفانه بازار مسئولیت سیاست های غلط ابتدایی خودش رو بر عهده نگرفته :give_heart:

باشد به امید آن روز که خدا عمری دهد و همه ی دوستان برنامه هاشون رو توی گوگل پلی به اشتراک بگذارند :girl_angel:

آن روز است که دیگر غلط کردم فایده ای نخواهد داشت... آن روز، روز رستگاریست... عجب روزی است آن روز  !!!

دوستان عزیز پس بیخیال برنامه های قبلی خودشون بشن و فکر آپدیت رو از سرشون بیرون کنند

موفق و پیروز و پاینده باشید

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• مهدی ایزدی عنوان را به پاسخ کافه بازار در رابطه با آپدیت برنامه های قدیمی(بدون امضا) تغییر داد

سلام

دقیق   همین برنامه  قرار بود روی مارکتی که  داریم مینویسیم  پیداه سازی کنیم  که  با  برسی های که انجام دادم  دیدم واقعا  این  امر  باعث میشه برنامه نویس ضرر بزرگی متحمل بشه خود آقای شاه پیری هم این موضوع  براش   پیش اومد که  نظر هر دویما  نسبت به این  کار عوض  شد  اگر کاربری برنامه ای داشته باشه و  100  هزار نصب داشته باشه  که  یهو  کی استورش حذف   بشه  بعد  باید چیکار کنه ؟

پلی استور  با  این سیاست بازی ها  شاید حالا  حالا ها  برای کاربران ایرانی راه رو هموار نمیکنه  ولی این امید رو به  دوستان   میدیم  که  منتظر اپ استوری باشید که  این همه  رنج ها رو  نخواهد داشت  :)

البته نیاز به  حمات  دوستان  داریم

لینک ارسال

در 42 دقیقه قبل، مهدی ایزدی گفته است :

با آرزوی موفقیت٬
تیم پشتیبانی توسعه‌دهندگان 

این جملش منو به خنده انداخت

چه کنیم، خودشون از بنیاد مشکل دارن و کی باید تاوان بده ؟ اون توسعه دهنده مظلوم که چشماش و مغزش از کار افتاد تا یه برنامه بسازه

باشد تا رستگار شویم و گوگل پلی رو در آغوش بگیریم :|

لینک ارسال

من متاسفم اما کاملا با حرف شما مخالفم آقای ایزدی ،

Sign Key چیست و هدفش چیه ؟ ساین کی کلیدی که اصالت پکیج شما را تعیین میکنه یعنی کسی نمیتونه با دادن Apk جعلی با پک اپ شما را اپدیت کنه مثلا من اینستاگرام نسخه 1 را دارم یکی به من به اسم ایسنتاگرام 2 و پکیج نیم مشابه اینستاگرام اصلی یک اپ حاوی ویروس  میده خب الان به لطف Sign Key اجازه نصب به شما داده نمیشه اما فک کنید اگر اینطوری نبود چه بازار شامی میشد ....

چرا بازار این سیاستو داره ؟ این سیاست به نظر شما ابتدایی بازار بزرگترین سیاسته تمام مارکتا از جمله Google play هست . 

چرا ؟ 

1- بازار نمیتونه کاربرا رو توجیه کنه که اپ را حذف کنن

2- اطمینان از اینکه یک پنل قدیمی به دست کسی نیوفتاده باشه 

3- رسمه !

پ.ن : بخشی از سایت خود Google play : 

نقل قول

Your private key is required for signing all future versions of your app. If you lose or misplace your key, you will not be able to publish updates to your existing app. You cannot regenerate a previously generated key.

در نهایت بیاید اشتباه خودمونو گردن بقیه نندازیم و اگر Sign Key را گم کردیم نگیم سیاست بازار اشتباهه :DD::DD:

لینک ارسال

در 13 دقیقه قبل، افشین ارانی گفته است :

در نهایت بیاید اشتباه خودمونو گردن بقیه نندازیم و اگر Sign Key را گم کردیم نگیم سیاست بازار اشتباهه :DD:

آقای ارانی شما فکر کنم سنتون قد نمیده... تا پارسال کافه بازار واسه انتشار برنامه ها نیاز به قرار دادن SignKey نداشت :hi:

الان واسه آپدیت اون برنامه هایی که SignKey نداشتن باید SignKey نداشته رو نگه داریم؟ :blush:

شما اصلا اگه سوال منو از کافه بازار میخوندید به طور کامل متوجه میشدید که زمان قدیم چطوری بوده :crazy:

لینک ارسال

در 8 دقیقه قبل، مهدی ایزدی گفته است :

آقای ارانی شما فکر کنم سنتون قد نمیده... تا پارسال کافه بازار واسه انتشار برنامه ها نیاز به قرار دادن SignKey نداشت :hi:

الان واسه آپدیت اون برنامه هایی که SignKey نداشتن باید SignKey نداشته رو نگه داریم؟ :blush:

شما اصلا اگه سوال منو از کافه بازار میخوندید به طور کامل متوجه میشدید که زمان قدیم چطوری بوده :crazy:

اولا من از زمان تاسیس  بازار باهاش همراه بودم خوب قوانینشو میدونم شما در خواب به سر میبردید :hi:

دوما اینکه اون Sign Key نمیخواسته ، شما که Sign Key داشتید !!!! :bigsmile:

لینک ارسال

در 9 دقیقه قبل، افشین ارانی گفته است :

اولا من از زمان تاسیس  بازار باهاش همراه بودم خوب قوانینشو میدونم شما در خواب به سر میبردید :hi:

خوب بازم این از مشکلات بازار بوده

باید قبل از اینکه امکان sign key رو تو پنل برای کاربرا فعال میکردن یک زمانی مشخص میکردن که کاربرا برای اون برنامه هایی که sign key نداشتن آپدیت با sign ارائه بدن تا بعدا به این مشکل بر نخورن. این مشکل 100 درصد از طرف بازاره و چون این قابلیت رو نداشتن در جهت به مشکل بر نخوردن کاربرا باید این راه حل رو جلوشون میزاشتن

لینک ارسال

در 17 دقیقه قبل، RoyaPM گفته است :

خوب بازم این از مشکلات بازار بوده

باید قبل از اینکه امکان sign key رو تو پنل برای کاربرا فعال میکردن یک زمانی مشخص میکردن که کاربرا برای اون برنامه هایی که sign key نداشتن آپدیت با sign ارائه بدن تا بعدا به این مشکل بر نخورن. این مشکل 100 درصد از طرف بازاره و چون این قابلیت رو نداشتن در جهت به مشکل بر نخوردن کاربرا باید این راه حل رو جلوشون میزاشتن

دقیقا... مثلا سایه Parse اومد اعلام کرد که یک سال دیگه تعطیل میشه یا هرچیز دیگه... همه تکلیف خودشون رو فهمیدن !

دو نوع سیاست میتونست اعمال بشه :

1- اعلام به تمامی کاربران و فرصت چند ماهه برای آپدیت دادن و قرار دادن SignKey

2- برای برنامه هایی که آخرین آپدیت یا تاریخ انتشارشون قبل از اعمال این سیاست بوده، برای اولین آپدیتشون بعد از این سیاست هر نوع signKey رو قبول میکردن و از اون به بعد به یکسان بودن SignKey توجه میکردن :malih:

لینک ارسال

در 25 دقیقه قبل، افشین ارانی گفته است :

حرف شما کاملا درست، متین :DD:

مثلا این برنامه که بالای 200 هزار کاربر داره :

https://cafebazaar.ir/app/com.msa.aiatolkorsy2/?l=fa

و هیچ نوع دسترسی هم به برنامش نداده! حتی تبلیغات عدد و کلا ردیغ از یک نوع Permission !

الان باید برنامشو بزاره در کوزه و آبشو بخوره . در صورتی که اگه الان همین برنامه رو آپدیت میداد و حداقل 20 هزار نفر برنامه رو آپدیت میکردن ! میتونست حداقل در ماه 350-400 هزار تومان درآمد داشته باشه.

پس طبق حرف شما کاربران باید خودشون یوزارسیف بودن و این حدس رو میزدن که کافه بازار که اصلا SignKey رو نمیدونست چیه و به هیچ وجه در نظر نمیگرفتش و اصلا نمیخوندش...

یه روز میاد SignKey رو الزامی میکنه و از اون به بعد SignKey رو میخونه :girl_pardon:

به قول کافه بازار:

با آرزوی موفقیت :fekr:

لینک ارسال

در 2 ساعت قبل، مهدی ایزدی گفته است :

حرف شما کاملا درست، متین :DD:

مثلا این برنامه که بالای 200 هزار کاربر داره :

https://cafebazaar.ir/app/com.msa.aiatolkorsy2/?l=fa

و هیچ نوع دسترسی هم به برنامش نداده! حتی تبلیغات عدد و کلا ردیغ از یک نوع Permission !

الان باید برنامشو بزاره در کوزه و آبشو بخوره . در صورتی که اگه الان همین برنامه رو آپدیت میداد و حداقل 20 هزار نفر برنامه رو آپدیت میکردن ! میتونست حداقل در ماه 350-400 هزار تومان درآمد داشته باشه.

پس طبق حرف شما کاربران باید خودشون یوزارسیف بودن و این حدس رو میزدن که کافه بازار که اصلا SignKey رو نمیدونست چیه و به هیچ وجه در نظر نمیگرفتش و اصلا نمیخوندش...

یه روز میاد SignKey رو الزامی میکنه و از اون به بعد SignKey رو میخونه :girl_pardon:

به قول کافه بازار:

با آرزوی موفقیت :fekr:

خب گیرم بگه SignKey الزامی ! توجیه هستید که اگرم این کارو بکنه شما نمیتونی SignKey قبلیتو برگردونی اگرم آپدیت با SignKey جدید بدی سیستم نمیزاره اپ نصب شه مجبوره طرف اول uninstall کنه

لینک ارسال

در 22 دقیقه قبل، افشین ارانی گفته است :

خب گیرم بگه SignKey الزامی ! توجیه هستید که اگرم این کارو بکنه شما نمیتونی SignKey قبلیتو برگردونی اگرم آپدیت با SignKey جدید بدی سیستم نمیزاره اپ نصب شه مجبوره طرف اول uninstall کنه

خب زیاد مشکلی نداره این موضوع...

ما هم دست پایین حساب کردیم واسه برنامه ی مثبت 200 هزار نفر گفتیم 20 هزار نفر نصب مجدد کنند :DD:

در جریان هستید که مثبت 200 هزار نفر یعنی بین 200 تا 500 هزار نفر :unknown:

خودتونم بهتر این رو میدونید که اگه میخواست سیاست هایی که ما گفتیم رو پیاده سازی میکرد خب بدون شک واسه کافه بازار مشخصه که کدوم برنامه تغییر امضا داشته

میومد یه پیغام هم به کاربر میداد که برنامه رو حذف کنید و مجدد آپدیت رو نصب کنید :gamer2: مهم سیاست گذاری بود که انجام نشد...

همین

همگی موفق باشیم

لینک ارسال

در ۱ ساعت قبل، افشین ارانی گفته است :

چرا باید sing key جدید بدیم که مشکل پیش بیاد ؟ مگه الان برنامه های قبلی که با key عمومی امضا شدن مشکلی دارن؟ اگه میخواد به برنامه ها هویت بده در هر صورت برنامه های جدید هویت میگیرن پس دلیلی نداره نسخه های قدیمی آپدیت نشن

جدای از این بحثا وقتی بازار یه اپ رو منتشر کرده وظیفه داره پشتیبانی کنه نه اینکه بگه شما هیچ راهی برای آپدیت نداری

لینک ارسال

در 2 ساعت قبل، Farzad Musavi گفته است :

چرا باید sing key جدید بدیم که مشکل پیش بیاد ؟ مگه الان برنامه های قبلی که با key عمومی امضا شدن مشکلی دارن؟ اگه میخواد به برنامه ها هویت بده در هر صورت برنامه های جدید هویت میگیرن پس دلیلی نداره نسخه های قدیمی آپدیت نشن

جدای از این بحثا وقتی بازار یه اپ رو منتشر کرده وظیفه داره پشتیبانی کنه نه اینکه بگه شما هیچ راهی برای آپدیت نداری

فرزاد جان شما یکم مفهوم sign key را بد متوجه شدی . اصلا بازار کاره ای نیست این وسط ، نگا کن شما مثلا برنامتو با کلید دیباگ خود B4A ساین میکنی این به بازار ربطی نداره فقط مهمه که شما ساین کنی وسلام . اگرم دفه بعد شما ساین کنی با همون کی چیزی بهت نمیگه . مشکل اینجاست Key به اپ هیچ هویتی نمیده به برنامه نویس هویت میده . هویتی که نشون بده این شمایی که برنامه رو ساختی و اپدیت هارو هم ساختی .

بازار اپ را پشتیبانی میکنه واسه کاربر نه شما ! شما باید یک اپ دیگه بدی در نهایت .

اینجا را بررسی کنید کامل توضیح داده فلسفش چیه . شما هی میگید گوگل پلی فک میکنین گوگل پلی میاد پشتبیانی کنه از شما ؟

لینک ارسال

بازم میگم که بازار میتونست از قبل پیشبینی کنه و قبل از اقدام روش صحیحی رو در نظر بگیره تا این مشکلات پیش نیاد. نگید راهی نیست چون راهی هست.اونم نه یک راه, چنتا راه و روش فقط من میتونم ارائه بدم چه برسه به تیم مارکت بازار که خدای این کارن

لینک ارسال

در 13 ساعت قبل، افشین ارانی گفته است :

فرزاد جان شما یکم مفهوم sign key را بد متوجه شدی . اصلا بازار کاره ای نیست این وسط ، نگا کن شما مثلا برنامتو با کلید دیباگ خود B4A ساین میکنی این به بازار ربطی نداره فقط مهمه که شما ساین کنی وسلام . اگرم دفه بعد شما ساین کنی با همون کی چیزی بهت نمیگه . مشکل اینجاست Key به اپ هیچ هویتی نمیده به برنامه نویس هویت میده . هویتی که نشون بده این شمایی که برنامه رو ساختی و اپدیت هارو هم ساختی .

بازار اپ را پشتیبانی میکنه واسه کاربر نه شما ! شما باید یک اپ دیگه بدی در نهایت .

اینجا را بررسی کنید کامل توضیح داده فلسفش چیه . شما هی میگید گوگل پلی فک میکنین گوگل پلی میاد پشتبیانی کنه از شما ؟

من همون موقع هم برنامه هامو امضا میکردم و مشکلی ندارم الان و فقط کلی دارم بحث میکنم

در مورد مفهوم sing key  باید به عرضتون برسونم شما وقتی یه برگه رو امضا میکنی به برگه هویت میدی یا خودت؟

کلید دیباگ یا کلید ریلیز فرقی نداره توی بیسیک هردوش عمومیه وقتی با کلید عمومی قبول کرده باید آپدیتش هم با همون قبول کنه کل حرف همینه حالا شما با شناختی که ازتون دارم فک نکنم نفهمیده باشی منظور دوستانو ولی اصرارتون برای تایید این سیاست بازارو نمیدونم

در ضمن من اسمی از گوگل پلی نیاوردم شما انقد جبهه گرفتی که فقط پی اثبات حرفتی حرف بقیه رو یا نمیخونی یا نمیخای بفهمی

لینک ارسال

اینکه از گوگل پلی صحبت میشه واس این هستش که بازار اگه قرار بود طبق استادازد هایی که گوگل پلی داره عمل کنه، بهتر بود از ابتدا این کار رو انجام میداد.

حالا اینکه میخواد آپشنی رو اضافه کنه ( آپشن که نمیشه گفت ) باید عواقبی رو که پیش رو داره رو هم در نظر بگیره، نه اینکه یک درصد هم براش مهم نباشه که طرف برنامش رو با کلید دیباگ ساخته و در ادامه باید یک کلید بده واسه آپدیت.

به نظرم این مورد رو باید بهش توجه می کردن و طبق یکسری فیلد باید این زمینه رو فراهم می کردن.

لینک ارسال

با اینکه کافه بازار مشکلات زیادی داره ، ولی این مشکل کافه بازار نیست .

خود برنامه نویس باید از Sign Key شخصی خودش استفاده میکرد .

من از ۱۳۹۳/۳/۲۳ از کلید شخصی خودم استفاده کردم و تا الان هیچ مشکلی نداشتم . استفاده از کلید شخصی توی خود سیستم عامل اندروید لازمه برای آپدیت از همون کلید استفاده بشه اصلا ربطی به سیاست بازار نداره ، بازار فقط برای جلوگیری از حذف برنامه قبلی و آپدیت جدید برای اون برنامه اضافه کرده . کاری که خود سیستم عامل اندروید از ابتدا تا حالا انجام میداده .

برای مثال :

شرکت سوپرسل بازی با پکیج com.supercell.clashofclans میده بیرون . یک شرکت ایرانی میاد و بازی با همین پکیج میده بیرون ، سیستم عامل اجازه نمیده بازی ایرانی روی بازی خارجی جایگزین بشه چون از طریق کلید میفهمه که این آپدیت از طرف صاحب برنامه نیست .

به هر حال خود برنامه نویس باید دقت میکرد .

لینک ارسال

در 20 دقیقه قبل، keramat98 گفته است :

با اینکه کافه بازار مشکلات زیادی داره ، ولی این مشکل کافه بازار نیست .

خود برنامه نویس باید از Sign Key شخصی خودش استفاده میکرد .

من از ۱۳۹۳/۳/۲۳ از کلید شخصی خودم استفاده کردم و تا الان هیچ مشکلی نداشتم . استفاده از کلید شخصی توی خود سیستم عامل اندروید لازمه برای آپدیت از همون کلید استفاده بشه اصلا ربطی به سیاست بازار نداره ، بازار فقط برای جلوگیری از حذف برنامه قبلی و آپدیت جدید برای اون برنامه اضافه کرده . کاری که خود سیستم عامل اندروید از ابتدا تا حالا انجام میداده .

برای مثال :

شرکت سوپرسل بازی با پکیج com.supercell.clashofclans میده بیرون . یک شرکت ایرانی میاد و بازی با همین پکیج میده بیرون ، سیستم عامل اجازه نمیده بازی ایرانی روی بازی خارجی جایگزین بشه چون از طریق کلید میفهمه که این آپدیت از طرف صاحب برنامه نیست .

به هر حال خود برنامه نویس باید دقت میکرد .

شما اصلا منظور ما رو متوجه نشدید

منظور ما اینه که وقتی بازار با اون همه کادر فنی نمیتونه اینو در نظر بگیره که من الان این خدمات رو ارائه نمیدم و اگه ارائه بدم این مشکلات برا بعضی از کاربرا پیش میاد, پس بایستی قبل از ارائه دادن این ویژگی با کاربرا برای مدت محدودی اتمام حجت کنم که آقا من میخوام این کارو بکنم پس شما هم این کارو بکنید تا بعدا مشکلی نشه.

هر مارکت دیگه ای باشه اصلا فرقی نداره وقتی قراره مشکلی برای توسعه دهنده پیش بیاد باید پیشبینی کنه و راه حلو جلوش بزاره

اینجا بازار کم کاری کرده و بی توجه ای

لینک ارسال

سلام ، من با هر دو نظر کلی که مطرح شده موافق هستم و هر دو از جنبه هایی درست هستند. اما دیدگاه ما نسبت به یک نظر بسته شرایط و موقعیت ما داره‌.

شاید اگر آقای ارانی الان یک برنامه با +۲۰۰ هزار کاربر داشتند که دیگه هیچ دسترسی برای آپدیتش نداشتند ، الان نظرشون فرق می کرد.

اما در کل با وجود صدمات مالی که الزامی کردن این قانون به برخی از توسعه دهندگان زد ، در کل من موافق این شیوه هستم. دقت کنید که برنامه هایی که دارای اسم و رسمی هستند مطمئنا در همان ابتدای انتشار با کلیک اختصاصی انتشار دادند ، ما یاد گرفتیم فقط با وجود پلیس به قانون عمل کنیم ، در صورتی که این کلید الزامی بوده که همه باید رعایت می کردند.

حالا شما در نظر بگیرید اگر کافه بازار اطلاع می داد و برنامه ها با کلید جدید آپدیت می شدند ، باید به کاربران توضیح داده می شد که برنامه قبلی حذف بشه و برنامه جدید نصب بشه و اطلاعات و داده های قبلی پاک بشه که مطمئنا اگر شناختی از کاربران ایرانی داشته باشیم ، می دونیم که این روند جز نظر منفی و فیدبک منفی برای برنامه و مارکت چیزی نخواهد داشت.

بنابراین اگر قانونی اجرا می شه ، دیگه نباید به قانون بین المللی تبصره اضافه کنیم و حتی دیر ، اما باز هم باید کامل اجرا بشه. اما باز هم می گم در هر زمان این قانون اجرا می شد ، باز هم صدماتی وارد می شد.

لینک ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

• هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.
  • اضافه کردن...